Melioracje, czyli odwodnienia działek to druga, zaraz po nawodnieniach, usługa na czasie. Wiele terenów boryka się z problemem nadmiernej ilości wody, co wiąże się z wieloma problemami, jak na przykład zalanie piwnic. Długotrwałe opady powodują zastoiska wody, deformacje skarp czy uszkodzenia nawierzchni.

Nasza firma zajmuje się osuszaniem oraz odprowadzaniem nadmiaru wody – nie tylko z działek przydomowych, ale także z łąk i terenów rolnych. Do każdego problemu podchodzimy indywidualnie i sporządzamy wycenę, która zależy od wymiarów działki, skali i specyfikacji problemu. Jest kilka rozwiązań, które możemy przedsięwziąć – odprowadzenie wody do rowu melioracyjnego, zgromadzenie jej w oczku wodnym albo rozsączenie w gruncie. Na wybór metody wpływ ma wiele czynników – powierzchnia, gleba, która ma różne właściwości pochłaniania wody, czy pobliski dostęp do kolektorów burzowych czy rowów melioracyjnych.

Odwodnienia liniowe

Wody deszczowe spływające z dachów oraz z różnych utwardzonych powierzchni przysparzają najwięcej problemów. System odwodnienia liniowego, zamontowany wokół domu, pozwoli uniknąć zamakania ścian i fundamentów. Składa się on z kilku elementów, które są montowane pod gruntem lub równo z jego powierzchnią:

→ Wpusty deszczowe to prostokątne korytka z betonu z nakładanym rusztem, połączone ze sobą rurami drenarskimi. Montowane są na zakończeniach rur spustowych rynien, przed drzwiami wejściowymi lub na podjeździe do garażu.

→ Studzienki kontrolne to osadniki, których zadaniem jest zbieranie zanieczyszczeń z zakończeń rynien. Pełnią funkcję zabezpieczającą system przed zatykaniem i zamulaniem.

→ Studnie zbiorcze to elementy, w których gromadzi się woda z wpustów i można ją transportować dalej od domu.

Rodzaje studni

Studnia jest alternatywą do zatrzymania deszczówki w obrębie działki. Wyróżniamy kilka rodzajów specjalnych studni, których rozmiar musi być dostosowany do powierzchni, z której będzie zbierana woda. Nagromadzoną w nich deszczówkę będzie można wykorzystywać między innymi do nawadniania ogrodu.

→ Studnie szczelne to zbiorniki wykonywane z gotowych, plastikowych elementów (wariant droższy) lub z betonowych kręgów (mniejsze koszta, ale i mniejsza szczelność). Zaopatruje się je w przelewy, które umożliwiają swobodny odpływ wody w razie obfitych deszczów. Studnie można zlokalizować w dowolnym miejscu, ale warto kierować się zasadą – im dalej od domu, tym lepiej.

→ Studnie chłonne powodują, że woda może uchodzić do gruntu, gdyż nie mają uszczelnionego dna. Wykonuje się je z betonowych okręgów (średnica 1-1,2m), umocowanych na warstwie żwiru. Ich głębokość zależy od poziomu warstwy przepuszczalnej gruntu. Studnie te lokalizuje się od 2 do 5m od budynku, w zależności od izolacji fundamentów.

→ Alternatywą dla studni chłonnych są magazyny wody, które lokalizuję się dokładnie tak samo. Magazyny to ażurowe, modułowe skrzynki rozsączające ( pojemność 200l każda).

Osuszanie terenu

Podmokłe tereny można osuszyć z pomocą systemu rur drenarskich, co nie jest zadaniem łatwym. Wychodząc naprzeciw klientom, nasza firma posiada grono specjalistów z długoletnim doświadczeniem. Raz podjęta decyzja o zmianie struktury podłoża i obniżeniu poziomu wód jest ciężka do odwrócenia, dlatego ważne jest, by była ona przemyślana i dobrze opracowana. Odpowiednie ułożenie drenów, dobrze przygotowany teren, głębokość wykopów i dokładne zbadanie problemu to tylko nieliczne czynności, które podejmujemy by sprostać Państwa oczekiwaniom. Nasz team chętnie odpowie na wszelkie pytania i wątpliwości oraz doradzi, które rozwiązanie sprawdzi się w danym przypadku najlepiej.

Tagi:
Podziel się